en
  • Clinic news
  • Tips

After the summer holidays, a visit to the dentist

After the summer holidays, a visit to the dentist

Innocent ice-cream treats or children’s indulgent attitude towards brushing their teeth during the holidays can lead to health problems in the future. According to pediatric dentist Diana Jurevičienė, skipping this daily ritual just a few times can lead to a lack of quality and may lead to a need for professional help. She explains how to take good care of your children’s teeth in the summer and how to prepare for the upcoming school year without having to worry about increased visits to the dentist.

Vasarą apie burnos higieną pamiršta

„Clinic DPC“ dirbančios vaikų odontologės Dianos Jurevičienės teigimu, šiltuoju metų laiku vaikų burnos higiena išties rūpinamasi mažiau. „Vasara – atostogų metas ne tik mokykloje, bet ir burnos higienoje“, – juokavo gydytoja, atkreipusi dėmesį, kad bėdų sukelia padažnėjęs saldžių užkandžių, vaisių, saldintų gėrimų vartojimas. Pastarieji lemia padidėjusį burnos ertmės seilių rūgštingumą, dėl kurio ir atsiranda dantų ėduonis.

Kita bėda – atlaidus požiūris į burnos higienos rėžimą, kuris neretai išnyksta vaikams apsilankius pas senelius. „Atsiminkime savo vaikystės vasaras ir iš atminties išlįs visi neteisingi įpročiai, kurie lemia prastą burnos  higieną, – pasakoja gydytoja. – Neišsivalius dantų vieną kartą, kitą juos reikia valyti dvigubai ilgiau, neišsivaliusdantų kelis kartus, jų patiems kokybiškai išsivalyti nebepavyks visai, tam prireiks odontologo ar higienisto pagalbos“.

Pasak D. Jurevičienės, dėl prastos dantų priežiūros, praktikoje jai yra tekę pastebėti atvejų, kai 5–6 metų vaikai jau turi gingivito – dantenų uždegimo – požymių: dantenos apie dantukus būna ryškiai raudonos, su minkšto apnašo plėvele, kartais jautrios. „Tokiu atveju vaikai visai nenoriai valosi dantis, nes ši procedūra tampa skausminga“, – apie ligos požymius kalbėjo specialistė.

Paprastai dantenų uždegimas kamuoja paauglius: šypsantis matosi paraudusios, kartais ir padidėjusios dantenos, dantų spalva gelsva nuo įsisenėjusio apnašo. „Paauglys gali skųstis, kad valant dantis kraujuoja dantenos, jas skauda. Dantys tampa jautrūs saldžiam, šaltam maistui. Labai retais atvejais dantenos pradeda pūliuoti, matosi atviros žaizdos gleivinėje. Pamačius visus šiuos simptomus, nereikia delsti ir atvykti pas odontologą ar burnos higienistą“, – perspėjo vaikų odontologė.

Norint apsaugoti vaikų dantis vasarą, taip pat reikėtų papildomai pasirūpinti suaktyvėjusių atžalų saugumu. „Labai svarbu važinėjant dviračiu, riedučiais ar paspirtuku dėvėti apsaugos priemones“, – sakė D Jurevičienė.

Dantis saugančias kapas galima įsigyti sporto prekių parduotuvėse. Individualias, būtent atžalai pritaikytas kapas taip pat galima užsakyti pagaminti klinikoje.

Kaip atpažinti „buteliuko kariesą“?

Odontologė D. Jurevičienė pastebėjo, kad dėl prastos dantų priežiūros vos 1.5 m sulaukę vaikai jau gali kentėti nuo „buteliuko karieso“, dar vadinamo daugybiniu ėduonimi. Šiam atsiradus, paruduoja, išlūžta priekiniai pieniniai dantys.

„Didesnio laipsnio pažeidimų atveju būna ėduonies pažeisti ir visi krūminiai pieniniai dantys. Ši liga jau būna pastebima nuo 1.5 metų, kartais ir anksčiau. Tėvai pastebi, kad neseniai išdygę dantukai pradeda trupėti. Vaikas gali nebenorėti valgyti kietesnio maisto, skųstis, kad skauda dantukus, ligai progresuojant atsiranda savaiminis dantų skausmas, ypač naktį. Tik pamačius pirmus dantų ėduonies požymius priekinių dantų srityje, reikia kreiptis pas gydytoją odontologą. Laiku atpažinus „buteliuko ėduonį“, šiai ligai galima užkirsti kelią“, – tėvelius ramino vaikų odontologė.

Basic rule of dental care

Jei norite, kad jūsų vaikas turėtų sveikus dantis visais metų laikais, reiktų atsiminti, kad tai priklauso nuo keturių pagrindinių faktorių – teisingos burnos higienos rutinos, mitybos, žalingų įpročių ir fizinės veiklos. Taip pat svarbu pas odontologą apsilankyti bent du kartus per metus profilaktinei apžiūrai. Vis dėlto, pasak gydytojos, pirma ir pagrindinė, jau daug metų nesikeičianti taisyklė – dantis valyti reguliariai, dukart per dieną, ryte ir vakare prieš miegą, po dvi minutes.

„Dantų pastų rinkoje šiuo metu yra įvairių. Jos suskirstytos pagal amžiaus grupes. Taip pat yra specialių dantų pastų ar kremų, jei sergama tam tikromis dantų ar dantenų ligoms.  Nuo 4 metų jau galima vaikams į higienos rutiną įvesti ir dantų siūlą bei skalavimo skystį“, – apie priemones, tinkamas vaikų burnos higienai pasakojo D. Jurevičienė.

Pasak specialistės, kad dantys būtų sveiki, svarbu ir tinkamai maitintis, pavyzdžiui, kuo mažiau užkandžiauti dienos metu.

„Turi būti trys pagrindiniai valgymai, tarp jų galimi priešpiečiai ir pavakariai. Geriausia, kad tai būtų vaisiai, įvairūs sveiki vaisių ir daržovių kokteiliai. Reikia vartoti kuo mažiau saldžių, lipnių maistų produktų“, – pasakojo gydytoja. Ji taip pat pastebėjo, kad norint išvengti dantų sveikatos problemų, dienos metu reiktų įprasti po valgio išskalauti burną, kūdikiams derėtų neduoti saldžių gėrimų iš buteliuko.

D. Jurevičienės teigimu, rūpintis vaikų dantimis mama gali pradėti dar besilaukdama – reiktų užtikrinti, kad moteris gauna pakankamai mineralinių medžiagų, ypač kalcio. Vienerių metų sulaukusiems vaikams galima duoti ir jiems skirtų kalcio preparatų, kuris naudingas ne tik dantų, bet ir kaulų bei raumenų vystimuisi.

One month can lead to more serious health problems

Nereiktų pamiršti ir kone kiekvienam žinomos, tačiau dažnai pamirštamos tiesos: tam, kad atžalų dantys būtų sveiki, svarbu ir reguliariai lankytis pas odontologą. Jei vaikui mažau nei šešeri, nuo pirmojo pieninio danties išdygymo rekomenduojama pas specialistą atvykti kas keturis mėnesius.

„Pieninių dantų būklė greitai keičiasi, todėl tėveliai gali ir nepastebėti dantų gedimo, ypač jeigu dantis genda iš tarpdančio pusės. Vos mėnuo ar du gali lemti, kad danties gedimas pasieks jo pulpą“, – įspėjo gydytoja.

Apie dažnesnius susitikimus su specialistais reiktų nepamiršti ir išdygus pirmiesiems krūminiams dantimis – rekomenduojama juos užlieti silantais. Pasak D. Jurevičienės, mišrų sakandį turintiems vyresniems vaikams apsilankyti odontologo kabinete reiktų porą kartų per metus, tačiau šių susitikimų dažnumas priklauso ir nuo individualios burnos ertmės būklės.

Tėveliai taip pat turėtų nepamiršti nuvesti vaikų pas odontologą ir vasarą, mokslo metams artėjant, nes mokymosi įstaigai reikės pateikti pažymą apie vaiko sveikatos būklę.

How can I overcome my fear of the dentist?

Ką daryti, jei vaikas odontologo labai bijo? Tai, kad jūsų pastangos pripratinti vaiką reguliariai lankytis pas odotologą, yra bevaisės, tikrai nereiškia, jog stengiatės per mažai. Pasak D. Jurevičienės, kiekvienas vaikas yra individualus, turi savo charakterio tipą ir kartais tėvams įkalbėti vaikus pamiršti baimes paprasčiausiai per sudėtinga.

„Tikrai yra tėvelių, kurie nuoširdžiai dirba su vaikais namuose, aiškina sveikų dantų privalumus, rodo jiems įvairius įrašus apie sveikus dantukus ir kas gali būti jų nesusigydžius, netgi perka įvairius odontologinius žaidimus, bet tai būna neveiksminga“, – pripažino specialistė.

Jos teigimu, geriausia, kad pirmieji vizitai pas odontologą būtų pažintiniai ir prasidėtų vos išdygus pirmiesiems dantimis, vyktų reguliariai. Specialistės teigimu, jei vaiko baimių išsklaidyti nepavyksta, galima kreiptis ir į profesionalius psichologus. „Clinic DPC“ klinikoje odontologijos specialistai itin jautriems mažiesiems pacientams siūlo gydyti dantis naudojant bendrąją nejautrą – anesteziją.

D. Jurevičienė ragina nepamiršti, kad viena geriausių vaikų mokymo priemonių yra tėvų pavyzdys.

„Jeigu patys laikysimės teisingų burnos higienos įpročių, tai jau bus pusė darbo, kaip to išmokyti vaikus. Jie juk viską mokosi daryti stebėdami savo aplinką. O paskui yra kantrybė, nuoseklumas ir ryžtas išmokyti vaiką teisingos burnos priežiūros. Dėl to tėvai patys turi kreiptis į odontologus ar burnos higienistus, kad išmoktų teisingos asmeninės burnos higienos“, – apie tai, kaip vaikus išmokyti burnos higienos, kalbėjo gydytoja.

Registration