lt

Ką daryti, jei švenčių metu suskaudo dantį?

Ką daryti, jei švenčių metu suskaudo dantį?

Dantų skausmas užklumpa netikėtai – šventės ar savaitgaliai, jam nesvarbu. Patekti pas gydytoją iš karto ne visada pavyksta. Ypač, jei jūsų gydytojas tuo metu sėdi už Kūčių stalo. Ką daryti? Juk nesinori gražiausio metų laiko praleisti dėl nepakeliamų skausmų. CLINIC | DPC gydytojai-odontologai dalinasi patarimais, kaip sumažinti skausmą iki vizito pas gydytoją.

– Ledo kompresas. Suskaudus dančiui reikėtų vengti šilumos, nes ji paskatina bakterijų susidarymą ir taip uždegimas didėja. Skaudančią vietą rekomenduojama šaldyti po kelis kartus per dieną, o jei įmanoma, palaikyti ledo gabalėlį tiesiogiai prie skaudančios vietos.

– Skalavimas dezinfekuojančiais skysčiais. Trumpalaikiam skausmo malšinimui gali būti veiksmingi dezinfekuojantys skysčiai, skalavimas sodos ar druskos tirpalais. Svarbu gerai išvalyti ir išskalauti tarpdančiuose užsilikusį maistą, nes jis taip pat gali didinti skausmą.

– Medikamentai. Jei skausmas stiprus, jį malšinkite vaistais nuo skausmo. Jie taip pat padės sumažinti uždegimą.

– Natūralios priemonės. Bakterijas naikina ir gali padėti sumažinti skausmą arbatmedžio arba kenio aliejus. Pasidarykite skalavimo tirpalą arba palaikykite prie dantenų aliejumi suvilgytą vatos gabalėlį. Taip pat galite išmėginti ant skaudamos vietos uždėti česnaką ar svogūną – juose esančios medžiagos veikia priešuždegimiškai.  

Nepamirškite, jog ledo kompresas, dezinfekuojantys skysčiai ir kitos priemonės gali padėti numalšinti skausmą, bet neišsprendžia problemos. Todėl esant galimybei rekomenduojama iš karto kreiptis į odontologą. O dar geriau – lankytis jo kabinete profilaktiškai, kad išvengtumėte skausmingų staigmenų.

Specialistai rekomenduoja bent kartą per metus apsilankyti profilaktiniam vizitui pas dantų gydytoją. Taip pat svarbu du kartus per metus atlikti profesionalią burnos higieną. Tai padės ilgiau išlaikyti dantis sveikus ir užbėgti skausmingoms problemoms už akių. Kad pavyktų laiku atkreipti dėmesį į dantų problemas, pravartu žinoti, kas jas sukelia.

Dantų ėduonis ir jo komplikacijos. Tai – lėtinis, infekcinės kilmės kietųjų audinių pažeidimas, kuriam progresuojant vystosi audinių demineralizacija ir irimas. Dantų emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų (kalcio ir fosforo), todėl jis tampa lengvai pažeidžiamas. Galiausiai susiformuoja infekcinė ertmė, buitiškai dažnai vadinama „skyle“. Negydomas ėduonis gali sukelti danties kanalo infekciją, kuri yra labai skausminga.

Danties lūžis ar skilimas. Tai – sudėtingos dantų traumos, kurios dažnu atveju pasireiškia ūmiu skausmu. Svarbiausia į gydytoją kreiptis nedelsiant ar bent jau per pirmas dvi paras nuo traumos. Kitu atveju dažniausiai nebepavyksta išsaugoti danties gyvybingumo.

Dantenų ligos. Dažniausiai įvairių ligų priežastimi tampa prasta burnos higiena. Gerai nenuvalomos apnašos sudaro palankią terpę vystytis įvairiems mikroorganizmams, kurie sukelia dantų uždegimą.  Negydomas jis gali sukelti periodontitą ir tapti dantų netekimo priežastimi. Dažnai dantenų uždegimas pasireiškia ne tik kraujuojančiomis dantenomis, bet ir skausmu.

Bruksizmas – nevalingas griežimas dantimis. Dažnai bruksizmas atrodo ne tokia jau didelė bėda. Tačiau kartais griežimas dantimis gali sukelti galvos, veido ar kramtyme dalyvaujančių raumenų skausmus, kurie plinta į ausies sritį, kaklo ar pečių lanką. Ilgai griežiant dantimis jie tampa paslankūs, išsivysto gingivitas (dantenų uždegimas) arba dantenų recesija (atsitraukimas). Negydomas bruksizmas gali sukelti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkciją  ir dantų nusidėvėjimą.

Senų plombų nusidėvėjimas. Senose plombose atsiranda akimi nematomi mikrotarpai, kuriuose kaupiasi bakterijos, sukeliančios ėduonį. Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl ima skaudėti dantį.

Protinių dantų augimas. Daugumos žmonių žandikauliai neturi pakankamai vietos visiems 32 dantims. Todėl protiniai dantys neturi, kur prasikalti. Tai sukelia skausmus, kartais pakyla ir temperatūra.

Jei bent viena iš šių problemų jums pažįstama, nedelskite ir apsilankykite pas gydytoją-odontologą. Tegul švenčių nesugadina dantų skausmai.

Registracija