Žmonės, turintys kreivą sąkandį, neretai būna suvaržyti kompleksų ir nepasitikėjimo savimi – netenkinantys veido bruožai smarkiai apsunkina pacientų emocinę būklę. Ši problema dažnai lemia ne tik psichologinės sveikatos suprastėjimą, bet atneša ir daug kitų sunkumų. Tokių žmonių dantys tampa lengviau pažeidžiami ėduonies, juos kankina žandikaulio skausmai, vargina ribotas išsižiojimas. Tačiau ši bėda gali būti išsprendžiama ortognatinės žandikaulių operacijos pagalba. Tad ką reikėtų žinoti prieš ryžtantis šiai operacijai ir kokių rezultatų tikėtis? Apie visa tai pasakoja CLINIC|DPC gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas Rokas Linkevičius.
Pacientus lydi nuolatiniai skausmai
Pasak gydytojo, netaisyklingo sąkandžio priežasčių yra daug, tam įtakos gali turėti įvairiausi veiksniai, o vienas jų – genetika.
„Priežastys gali būti įvairios, išskirti vieną veiksnį pakankamai sudėtinga. Dažnu atveju tai yra susiję su genetiniu polinkiu, kuris ir lemia nepakankamą ar netaisyklingą vieno arba abiejų žandikaulių vystymąsi. Taip pat įtakos gali turėti ir aplinkos veiksniai, patirtos traumos ar tiesiog netaisyklingai išdygę dantys“, – teigia R. Linkevičius.
Specialistas priduria, kad negydant šios problemos žmonės dažnai kenčia nuo sutrikusios smilkininių apatinio žandikaulio sąnarių funkcijos. Tokius pacientus lydi nuolatiniai skausmai, žandikaulių traškėjimas ir ribotas išsižiojimas. Susiduriančiųjų su šia būkle dantys lengviau dyla ir būna dažniau pažeidžiami ėduonies. Taip pat neretai sutrinka ir kramtymo funkcija, kuri gali lemti virškinimo sistemos problemas. Be viso to, netaisyklingas sąkandis yra glaudžiai susijęs ir su kvėpavimo funkcija, kas reiškia, jog dėl nepalankios žandikaulių padėties ir susiaurėjusių kvėpavimo takų, žmogus gali pradėti knarkti, suprastėja jo miego kokybė, padidėja aukšto kraujospūdžio ir cukrinio diabeto išsivystymo rizika.
Gydymas trunka keletą metų
Kaip teigia gydytojas, prieš ryžtantis ortognatinei žandikaulių operacijai, svarbiausia įsivertinti, netaisyklingo sąkandžio sukeliamas problemas bei patiriamą diskomfortą.
„Patartina įvertinti, ar esama situacija tikrai trukdo gyventi. Jeigu taip, tuomet reikėtų priimti sprendimą dėl ortognatinio gydymo. Tai nėra būtinasis gydymas, be kurio negalima apsieiti, bet tam tikrais atvejais tai vienintelis gydymo metodas, kuris gali iš esmės išspręsti su tuo susijusias varginančias sveikatos problemas“, – tvirtina CLINIC|DPC gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas.
Pasakodamas apie šį gydymą, R. Linkevičius teigia, kad jo metu yra derinamas ortodontinis ir chirurginis gydymas, kurių dėka atstatoma taisyklinga vieno arba abiejų žandikaulių padėtis. Specialistas pasakoja, kad pirmiausia yra reikalingas ortodontinis paruošiamasis gydymas, kai pacientas 1,5–2 metus turi nešioti dantų kabes arba tiesinimo kapas. Pasibaigus šiam gydymui, jeigu reikalinga, atliekama ortognatinė vieno arba abiejų žandikaulių operacija. Toks gydymo metodas leidžia visiškai atkurti taisyklingą žandikaulių formą, dydį, poziciją ir grąžinti sutrikusią šios srities funkciją. Specialistas priduria, kad viso ortognatinio gydymo trukmė dažniausiai siekia 2–3 metus, o gydymas atliekamas asmenims, kuriems sukakę 18 metų.
Į įprastinį gyvenimą po operacijos galima sugrįžti jau po kelių savaičių
Nors ortognatinio gydymo trukmė ir gali pasirodyti ilga, tačiau pasiryžę jam, vėliau gali džiaugtis ženkliai pagerėjusia gyvenimo kokybe. Atkūrus taisyklingą sąkandį, kartu atstatoma ir normali kramtymo funkcija bei išsprendžiamos kitos, dažnai varginančios problemos. Koreguojant žandikaulių padėtį, pasikeičia ir paciento veido bruožai, kas leidžia įgauti daugiau pasitikėjimo savimi ir vėl iš naujo pamilti savo atspindį veidrodyje. R. Linkevičius teigia, kad pooperacinis laikotarpis po atliktos ortognatinės žandikaulių operacijos nėra sudėtingas, o jau po kelių savaičių pacientai gali grįžti į savo įprastinį gyvenimo ritmą. Praėjus 3-4 mėnesiams po operacijos, dažniausiai tęsiamas ortodontinis gydymas, kurio trukmė 6-12 mėnesiai.
„Pacientai išsižioti, valgyti ir atsigerti gali jau iš karto po operacijos. Pooperacinio laikotarpio metu taikoma minkšto maisto dieta – pacientas negali kramtyti kieto maisto apie 2–3 mėnesius, kol sugyja žandikauliai ir taip pamažu sugrįžtama prie įprastinės dietos. Tai būtų vienas pagrindinių aspektų po tokių operacijų. Taip pat klinikoje atliekamos dažnos kontrolinės apžiūros ir sekimas, tačiau grįžti į įprastinį gyvenimo ritmą dažniausiai galima jau po 2–3 savaičių“, – pooperacinio laikotarpio ypatumais dalijasi R. Linkevičius.
Veido ir žandikaulių chirurgas priduria, kad ortognatinio gydymo paslaugos teikiamos Kaune esančioje CLINIC|DPC klinikoje, tačiau konsultacijos vykdomos ir nuotoliniu būdu, todėl pasikonsultuoti gali ir kituose Lietuvos ar užsienio miestuose gyvenantys žmonės. Specialistas pabrėžia, kad pirmiausia pacientams būna suteikiama gydytojo ortodonto konsultacija, o vėliau jie nukreipiami pas chirurgą.