lt
  • Klinikos naujienos
  • Patarimai
  • Pranešimai spaudai

Tarpas tarp dantų (diastema) – priežastys, simptomai ir gydymas

Tarpas tarp dantų (diastema) – priežastys, simptomai ir gydymas

Diastema – tai tarpas tarp viršutinių ir apatinių pirmųjų priekinių dantų (centrinių kandžių). Tarpai tarp dantų pieniniame sąkandyje yra norma dėl vykstančio žandikaulių augimo. Tarp nuolatinių dantų esanti diastema yra patologija ir gali būti tikroji arba netikroji.

Diastemos (tarpo tarp dantų) atsiradimo priežastys

Tikrosios diastemos priežastis – per žemai prisitvirtinęs ir per daug išsivystęs lūpos pasaitėlis, kurio skaidulos įeina tarp centrinių kandžių. Netikroji diastema gali būti dėl žalingų įpročių, virškomplektinio danties centro linijoje, ilgai nedygstančių antrųjų kandžių ar jų nebuvimo, dėl dantų formos ir dydžio anomalijos – per mažų dantų, dėl dantų atsikišimo į priekį (protruzijos). Nedideli tarpai tarp viršutinių kandžių yra normali būklė prieš išdygstant iltiniams dantims. Šie tarpai dažniausiai užsidaro savaime. Tačiau diastema, kuri yra daugiau nei 4mm, retai išnyksta savaime.

Diastemos rizikos

Diastemomis dažniausiai skundžiamasi dėl to, kad neestetiškai atrodo. Kitų problemų jos nesukelia. Kai kuriais atvejais, jeigu diastema labai didelė, gali būti šveplavimas, sunkesnis kramtymas.

Diastemos gydymas

Tarpo tarp dantų naikinimas gali būti atliekamas taikant ortodontinį gydymą arba plombuojant bei protezuojant.

Atliekant ortodontinį gydymą naudojamos breketų sistemos arba skaidrios nuimamos kapos, kurios ištiesina dantų lankus ir panaikina tarpus. Jeigu diastema yra dėl per didelio lūpos pasaitėlio, jį būtina pašalinti atliekant nesudėtingą operaciją. Kada atlikti lūpos pasaitėlio šalinimą, įvertina gydytojas ortodontas. Dažniausiai tai atliekama po pirmosios tiesinimo fazės, kai tarpas yra uždaromas, nes kitu atveju randinis audinys gali įaugti į diastemos vietą ir trukdyti uždaryti tarpą tarp dantų. Ortodontinio gydymo privalumas – dantys išlieka visiškai sveiki, nekeičiama jų forma, sukuriamas taisyklingas sąkandis. Trūkumas – ilgas gydymo laikas, dažniausiai reikalingas užlaikymas (retencija) įvairiais aparatais (vielutėmis, plokštelėmis, kapomis) po gydymo. Taipogi ortodontinis gydymas yra brangesnis nei plombavimas ar protezavimas.

Diastemos gali būti uždaromos atliekant plombavimą. Dantys plomba yra praplatinami ir taip panaikinamas tarpas. Jeigu dantys yra sveiki, dažniausiai dantų net nereikia šlifuoti. Tokiu atveju tik pašiurkštinamas emalio paviršius, tepamas adhezyvas ir iš plombos formuojamas danties paviršius. Kartais prieš plombavimo procedūrą nuimami atspaudai, o dantų technikų laboratorijoje ant gipsinio modelio iš vaško suformuojama ideali dantų forma – atliekamas pavaškavimas. Tuomet gydytojas turi šabloną, pagal kurį iš plombos atkuriama taisyklinga dantų forma, simetrija. Plombavimo privalumas – tarpas uždaromas per vieną vizitą, mažesnė kaina nei ortodontinio gydymo ar protezavimo. Trūkumas – laikui bėgant plombos praranda blizgesį, gali pakeisti spalvą, aptrupėti. Ilgaamžiškesnis sprendimas yra keramikos laminatės. Tai plonytės keramikos plokštelės, kurios pricementuojamos prie danties paviršiaus. Jeigu dantys yra sveiki, jie šlifuojami labai minimaliai, nuimami atspaudai nuo dantų lankų, o dantų technikų laboratorija pagamina keramines restauracijas, kurias prie dantų pricementuoja gydytojas. Privalumas – nekeičia spalvos, blizgesio, mažiau kaupiasi apnašas, tvirtos. Trūkumas – dantis reikia šiek tiek pašlifuoti, didesnė kaina nei plombavimo. Jeigu dantys labiau pažeisti karieso ar yra didelių senų plombų, tada gali reikėti gaminti keramikos vainikėlius. Šiuolaikinės keramikos medžiagos atrodo labai natūraliai ir yra tvirtos. Atliekant plombavimą ar protezavimą dantys yra praplatinami. Todėl, jeigu tarpas tarp dantų yra labai didelis, atstatomi dantys gali atrodyti labai platūs, neestetiški. Tokiu atveju, norint atkurti harmoningą šypseną, geriau rinktis ortodontinį gydymą arba atliekant korekciją plombomis ar laminatėmis įtraukti daugiau dantų.

 

 

Registracija