Kodėl dantų protezavimas išpopuliarėjo?
Pirmieji dantų protezai buvo pradėti naudoti dar 18 a. pabaigoje. Tuo metu dėl blogo informuotumo bei odontologinio gydymo neprieinamumo daugelis žmonių gyvenimo eigoje prarasdavo didžiąją dalį dantų. Tiesą sakant, netgi 20 a. septintojo dešimtmečio pradžioje maždaug trys iš dešimties JAV gyventojų tarp 20 ir 64 metų buvo praradę visus natūralius dantis. Taigi, nesunku suprasti, kodėl dantų protezai tapo itin populiaria dantų atkūrimo priemone.
Ilgą laiką dantų protezavimas buvo vienintelė praktiškai taikoma, plačiai paplitusi dantų atkūrimo metodika. Atkurti natūraliai atrodančią šypseną reikėdavo vos poros vizitų, o pati procedūra būdavo neskausminga (neturint modernių anestezijos priemonių, neskausmingos odontologinės procedūros buvo retenybė.)
Nors dantų protezavimas leidžia pacientams greitai ir paprastai atkurti vizualiai patrauklią, funkcionalią šypseną, šis dantų atkūrimo metodas taip pat gali sukelti daug nepatogumų kasdieniame gyvenime. Dantų protezai gali klibėti kramtant ar kalbant (arba net iškristi), po jais gali kauptis maisto likučiai, taip sukurdami sąlygas ėduoniui plisti, o valgant su protezais gali pakisti maisto skonis. Taip pat reiktų nepamiršti ir to, kad nešiojant išimamus dantų protezus nyksta žandikaulis, tad po kurio laiko tie patys protezai gali ir nebetikti, taip sukeliant papildomų išlaidų.
Dantų implantai: visapusiškai tobulesnė alternatyva
Taigi, pagrindinis uždavinys mokslininkams buvo sukurti tokį dantų atkūrimo metodą, kuris pasižymėtų dantų protezų privalumais (greitas, vizualiai patrauklus atkūrimas), tačiau neturėtų dantų protezams būdingų trūkumų.
Dantų implantavimas – tai iš tam tikro metalo (dažniausiai – titano) pagamintų “šaknų” sriegimas į žandikaulį. Po operacijos, ant šių metalinių šaknų yra tvirtinamos tikrus dantis primenančios karūnėlės.
Ši dantų atkūrimo metodika neturi daugelio tradicinio dantų protezavimo trūkumų. Implantuoti “dantys” nekliba, neiškrenta. Jų nereikia papildomai prižiūrėti (išiminėti naktį, valyti). Kadangi implantuoti dantys užima tik tiek vietos, kiek užimtų natūralus dantis, nėra sukuriamos sąlygos bakterijoms kauptis, o valgant nėra prarandamas malonumas pajusti maisto skonį (dėl didelio užimamo ploto, ši problema gali atsirasti naudojant protezus.) Taip pat, implantai sustabdo žandikaulio nykimą, o tai neleidžia deformuotis veido kontūrams.
Trumpai tariant, dantų implantai yra patikimesnė, patogesnė dantų protezavimo alternatyva. Kodėl, tuomet, tiek daug žmonių vis dar renkasi pastarąjį variantą?
Dažnai, implantų yra atsisakoma dėl paslėptų baimių ir kitų emocijų.
Dantų protezavimas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip paprastesnis, greitesnis būdas atkurti dantis. Kadangi protezavimo metu nepasitelkiama chirurgija, šis būdas gali atrodyti saugesnis. Tuo tarpu implantavimas daugeliui yra naujiena. Vien mintis apie metalinių gaminių sriegimą į kaulą gali atrodyti bauginančiai (nors iš tikrųjų, implantacija yra visiškai neskausminga, o jau kitą dieną pacientai gali valgyti ir šypsotis.)
Nors protezavimo atveju dantų atkūrimo procedūra gali atrodyti paprastesnė ir mažiau gąsdinanti, vėliau gali tekti susidurti ne tik su kasdieniais rūpesčiais – ilgainiui nepatogumų gali tik daugėti. Taigi, siekiant atkurti sveikus, gražius dantis ir plačią šypseną, itin svarbu atsižvelgti į siūlomų dantų atkūrimo būdų teigiamas ir neigiamas savybes. Kai kurios jų gali išryškėti tik ilgalaikėje perspektyvoje, todėl labai svarbu, kad atkurti dantys nekeltų diskomforto, papildomų rūpesčių bei išlaidų, o jūs kasdien galėtumėte drąsiai ir užtikrintai šypsotis nejausdami jokios baimės ar nepatogumo.
Kviečiame apsilankyti konsultacijai pas vieną labiausiai patyrusių implantologų Lietuvoje, Simoną Bankauską. Vizito metu gydytojas odontologas nustatys situaciją ir, atsižvelgiant į aplinkybes bei aptarus galimus gydymo variantus, pasiūlys individualų gydymo planą. Norėdami užsirašyti konsultacijai, skambinkite telefonu +370 632 00005 arba rašykite el. paštu [email protected].