lt
  • Patarimai
  • Klinikos naujienos

Odontologė pataria: nėščiųjų dantų priežiūra karantino metu

Odontologė pataria: nėščiųjų dantų priežiūra karantino metu

Skubi pagalba telefonu – +370 632 00005 arba registruokitės konsultacijai.

Nėštumas – ypatingas laikotarpis, kurio metu  reikėtų kuo mažiau jaudintis, stresuoti ir kuo labiau rūpintis savo dvasine ir fizine sveikata. Deja, kartais nutinka nenumatytų dalykų, tokių kaip prieš šešias savaites paskelbtas karantinas. Nė vienas nežinome, kiek ilgai jis tęsis ir kiek laiko negalėsime grįžti į savo įprastą rutiną. Tikriausiai girdėjote, kad besilaukiant reikia ypač rūpintis savo dantų higiena ir sveikata. Taigi, kaip teisingai tai daryti šiuo iššūkių kupinu laikotarpiu?

Pasak Clinic | DPC dirbančios gydytojos odontologės Mantvilės Vindašiūtės, dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu dantenos labiau pažeidžiamos apnašų, todėl gali atsirasti uždegimas ir kraujavimas, dar vadinamas nėštuminiu gingivitu. Dėl hormonų pokyčių pasikeičia ir dantenų kraujotaka. Dantenos gali paburkti, būti skausmingos, kraujuoti, tačiau jei laikomasi geros burnos higienos, po neštumo viskas grįžta į pradinę būklę. Tinkamiausias dantenų ligų gydymo būdas yra kruopšti ir atsakinga burnos higiena, nors kartais gali prireikti ir vizito pas odontologą.

M. Vindašiūtė pamena ne vieną atvejį, kai besilaukiančios moterys išsigąsta burnoje vykstančių pokyčių, nors dažniausiai jie nėra pavojingi sveikatai. „Vienas labiausiai gąsdinančių potyrių – klibantis dantis. Neseniai paskambino sunerimusi klientė, kuri skundėsi klibančiu dantimi. Nėštumo metu dantys gali tapti ne tik jautrūs ir skausmingi, bet ir pradėti klibėti. Neišsigąskite, greičiausiai danties neprarasite. Padidėję nėštumo hormonai padeda atpalaiduoti raumenis, o kartais ir dantenas. Kai dantenos atsipalaiduoja, dantys gali pajudėti iš vietos“, – ramina odontologė. – „Jei nejaučiate skausmo ir nepatyrėte traumos, šis nepatogumas praeis pagimdžius“.

Specialistė įvardijo kelis įpročius, kurie padės išsaugoti sveikus dantis, jei vaikelio laukiatės karantino metu.

  • • Dantis valykite du kartus per dieną po dvi minutes. Visai nesvarbu, naudojate įprastą ar elektroninį dantų šepetėlį, bet kai kurie žmonės pastebi, kad elektroniniu dantų šepetėliu dantis išsivalo kruopščiau. Jei valantis dantis pykina – rinkitės šepetėlį su mažesne galvute bei mažiau putojančią dantų pastą.

  • • Naudokite dantų pastą, kurioje yra natūralių mineralų ir reikiamas fluoro kiekis, kuris padeda apsisaugoti nuo ėduonies. Jei nežinote, kokia dantų pasta tinkamiausia nėštumo metu, telefonu ar nuotoliniu būdu pasitarkite su savo odontologu.

  • • Dantų siūlu arba tarpdančių šepetėliu reguliariai valykite tarpdančius, o dar kruopštesnei tarpdančių priežiūrai galima naudoti vandens irigatorių.

  • •Atsisakykite saldžių gėrimų, nealkoholinio vyno arba alaus ir saldumynų. Jei tarp pagrindinių valgių išalkote, užkandžiaukite daržovėmis, vaisiais arba nesaldintu jogurtu.

  • • Jei susiduriate su dantenų problemomis, kelis kartus per dieną burną skalaukite dantų skalavimo skysčiu. Nors medikų bendruomenėje kyla diskusijos, ar sveikas dantenas turintiems žmonėms būtina naudoti šį skystį (jis apnašų nepašalina, tai padaryti gali tik mechaninis valymas dantų šepetėliu), bet besilaukiančios moterys patenka į didesnę rizikos zoną susidurti su dantenų pažeidimais, todėl naudodamos dantų skalavimo skystį gali sumažinti lipnios apnašų medžiagos, leidžiančios bakterijoms kauptis ant dantų paviršiaus, susidarymą. Rinkitės dantų skystį, kuriame nėra alkoholio.

  • • Kasdienis skalavimas druska (1 arbatinis šaukštelis druskos vienam šilto vandens puodeliui) gali sumažinti dantenų uždegimą. Keletą kartų paskalavę burną, tirpalą išspjaukite.

  • • Jei kamuoja rytinis pykinimas arba vėmimas, kiekvieną kartą po vėmimo skalaukite burną vandeniu. Tai padės išvengti dantų pažeidimų, kurie gali atsirasti dėl skrandžio turinyje esančios rūgšties. Iškart valytis dantų nepulkite, nes skrandžio rūgštis minkština emalį ir dantys tampa labiau pažeidžiami. Prieš valydami palaukite bent valandą.

Jei skauda dantį

Karantino metu apribotas privačių odontologijos klinikų darbas, o kreiptis į polikliniką galima tik esant rimtai priežasčiai. Jei pradėjo skaudėti dantį, nepanikuokite ir išgerkite įprastų vaistų nuo skausmo, o jei skausmas nepraeina, paskambinkite ar parašykite odontologui, kad galėtumėte užsiregistruoti būtinosios pagalbos suteikimui. Apsilankymo metu būtinai praneškite, kad laukiatės. Kai kurių procedūrų, tokių kaip rentgeno nuotraukos, nėščiosioms reikėtų vengti.

„Jeigu taip nutiko, kad dantų gydymas yra būtinas, labai gerai, jeigu odontologas galėtų bendradarbiauti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju. Pati pavojingiausia būklė – ūmi infekcija su pūliavimu. Pagrindinė gydytojo odontologo užduotis – suteikti pirmąją pagalbą, sumažinti skausmą, panaikinti infekciją, o tolimesnis gydymas planuojamas po nėštumo“, – pasakojo odontologė.

Mantvilė Vindašiūtė taip pat atkreipia dėmesį į nuolatinę dantų priežiūrą. Kiekvienas žmogus, bet ypatingai planuojančios pastoti arba besilaukiančios moterys, turėtų reguliariai lankytis pas odontologą. Periodiniai apsilankymai padės apsisaugoti nuo tokių nenumatytų situacijų kaip karantinas, kurio metu gydytojų odontologų rankos ir dalies yra užrištos. Clinic | DPC dirbanti medikė primena, kad jų klinika karantino metu klientus aptarnauja nuotoliniu būdu: telefonu, privačiomis Facebook žinutėmis, elektroniniu paštu ir Skype programa.

Registracija